fbpx

Mám takú chuť na sladké, že…. všetci túto vetu poznáme.

Chuť na sladké môže mať fyziologickú alebo psychosomatickú príčinu. Z fyziologického hľadiska ide o rozkolísanú hladinu cukru v krvi, čiže ak hladina cukru v krvi prudko klesne, vaše telo potrebuje doplniť rýchlo stratenú energiu. Psychosomatické príčiny sú zamerané najmä na určité zvyklosti, ktoré sme časom nadobudli (napríklad koláčik alebo keksík k popoludňajšej kávičke, štrúdľa k večernému seriálu v televízii…), alebo odmeňovanie sa po dobre vykonanej práci, prípadne v čase relaxácie, alebo chvíľke pokoja.

Všetky tieto nezdravé zlozvyky väčšinou do určitého veku neriešime, avšak keď s nimi prídu prvé komplikácie, nastáva problém. Prichádza problém s hmotnosťou, človek sa cíti bez energie, začínajú sa nabaľovať počiatočné zdravotné komplikácie. Stále hovoríme o jednom a tom istom: „zvýšená konzumácia sladkých jedál alebo nápojov“.

Aké sú najčastejšie spúšťače chuti na sladké:

  • nevyvážená strava
  • nepravidelný príjem racionálne vyvážených jedál
  • mlsanie zo zvyku
  • nedostatok spánku a oddychu
  • zvýšený stres
  • slabá vôľa
  • alebo len tak, veď prečo nie 🙂

Vedeli ste, že správnou vyváženou stravou dokážu ľudia predchádzať ochoreniam až o 50 %?

Ako sa teda zbaviť zlozvykov a odstrániť chuť na sladké?

Ak nemôžete, nechcete, či neviete odstrániť zvýšenú konzumáciu cukrov,  je potrebné dodržiavať určité zásady, ktoré vám pomôžu s týmito zlozvykmi bojovať.

Správne nastavená celodenná strava, ktorá bude obsahovať zdravé a nutrične bohaté jedlá, a ktorú je potrebné jesť priebežne počas celého dňa, najideálnejšie v 3 hodinových intervaloch. Tým, že telu dodáte potrebnú energiu a vyvážené zložky (sacharidy, tuky, bielkoviny), vám nebude kolísať hladina cukru v krvi a nedostaví sa nutkavá chuť na sladké.

Ak vás i tak premôže chuť na sladké, vyskúšajte nasledovné triky:

Namiesto keksíkov, čokolády či podobných sladkostí si dajte radšej ovocie, oriešky (v primeranom množstve) alebo si pripravte smoothie, ktoré zodpovedá zásadám vyváženého stravovania.

Vyskúšajte jednu z nasledovných kombinácií:

  • sladké a bielkoviny (napríklad tvaroh s medom)
  • ovocie a zelenina,
  • ovocie a orechy (semienka),

Tieto kombinácie zaženú pocit chuti na sladké a dodajú vám potrebné množstvo energie, ktorá je zdravšia a nutrične hodnotnejšia, ako keby ste si dali samotnú sladkosť. Kombinácia má byť v znamení menej sladkého (medu, ovocia) a druhej zložky – tuku či bielkoviny.

Ale čo ak musím?

Keď si už naozaj „musíte“ dať kúsok čokolády, vyberajte si kvalitné horké čokolády s obsahom kakaovej hmoty minimálne 70% , ktoré nevytvárajú až také kolísanie sacharidov v krvi.

Ak máte chuť na príjem sacharidov počas celého dňa, je to najmä z toho dôvodu, že vám neustále vybehne po konzumácii sladkosti cukor do krvi, ktorý je následne vychytaný a automaticky vám klesne energia. To je teda signál prijať opäť energiu, keďže najrýchlejšie sa prijme prostredníctvom sladkostí, dáte si opäť ďalšiu tyčinku a takto to pokračuje dookola.

Preto je veľmi dôležité pretrhnúť tento kolotoč chuti na sladké tým, že si musíte odoprieť sladkosť a siahnuť po vyváženej strave vo forme acidka, šunky, zeleniny či aj napr. orieškov. Následne je vhodné zbaviť sa závislého syndrómu tým, že si vedome a cielene budete odopierať sladkosti (jednoducho si ich nekúpite a nebudete ich mať doma a ani v šuplíku v práci!). Pokiaľ takto vydržíte týždeň-dva, nutkanie na sladké sa zníži k akceptovateľným hodnotám.

Rýchle víťazstvá väčšinou netrvajú dlho, nastavte si preto reálne ciele a očakávanie a choďte za nimi. Občasné prehrešky neberte ako prehru, ale len ako zaváhanie a choďte ďalej za svojím cieľom.