fbpx

Čo je to vlastne víno?

Víno je nápoj, ktorý sa vyrába kvasením šťavy z hrozna. Hrozná sa zozbierajú, očistia, rozdrvia a umiestnia do veľkých kadí alebo sudov, v ktorých prebieha kvasenie. Pri kvasení dochádza k premene prírodných cukrov, ktoré šťava z hrozien obsahuje, na alkohol. Kvasenie (fermentácia) môže prebiehať buď prirodzene, ale niektorí vinári používajú pre lepšiu kontrolu nad celým procesom kvasinky.

Rozdrvené hrozná sa nechajú prejsť špeciálnym lisom, ktorý z nich odstráni šupku a ďalší sediment. A podľa toho, či sa tento krok robí pred alebo po vykvasení, vzniká buď červené alebo biele víno. Červené víno sa vyrába kvasením celých hrozien aj so šupkou.

Ak chceme vyrobiť biele víno, lisujú sa hrozná pred kvasením. Naopak pri výrobe červeného vína sa hrozná lisujú až po kvasení. Červené víno totiž vzniká tak, že farbivo zo šupky vínnych hrozien výsledný nápoj zafarbí na červeno.
Po zlisovaní hrozien a vykvasení sa víno plní buď do nerezových alebo dubových tankov (sudov), kde sa necháva pred plnením do fliaš dozrieť.

Aký je rozdiel medzi červeným a bielym vínom?

Hlavný rozdiel medzi červeným a bielym vínom spočíva v tom, či sa nechávajú kvasiť hrozná aj so šupkou alebo či je šupka odstránená.

Biele víno sa vyrába tak, že sa pred kvasením vínne hrozná zlisujú a odstráni sa z nich šupka, semienka a ďalšie časti. Až potom sa víno nechá kvasiť.
Oproti tomu červené víno sa vyrába tak, že sa rozdrvené hrozná aj so šupkou nasypú do kvasných nádob a víno tak kvasí so šupkou a jadierkami. Vďaka šupke potom získava červené víno svoju farbu a navyše sa zo šupky do červeného vína dostávajú rastlinné látky, ktoré mu dávajú jeho charakteristickú chuť a vôňu.

Zo šupky vínnych hrozien do červeného vína prenikajú aj látky s liečivými účinkami, ako sú napríklad triesloviny (taníny), alebo resveratrol. Biele víno obsahuje tieto liečivé rastlinné látky tiež, ale v oveľa menšom množstve.

K výrobe vína sa používa veľa rôznych odrôd viniča, ako sú napríklad Pinot Gris, Syrah nebo Cabernet Sauvignon. Zatiaľ čo z odrôd červených vínnych hrozien sa vyrábajú červené vína, biele víno je možné vyrobiť ako z červených vínnych hrozien, tak z hrozien bielych. Napríklad tradičné francúzske šampanské sa vyrába z odrody červeného vína s názvom Pinot Noir.

Víno sa vyrába skoro všade tam, kde prírodné podmienky umožňujú pestovanie viniča. Medzi najvýznamnejších výrobcov vína patrí Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Chile, Juhoafrická republika, Austrália alebo Kalifornia v USA.

Zatiaľ čo v niektorých vinárskych oblastiach sa pestuje niekoľko rôznych odrôd viniča, v niektorých oblastiach sa vyrába len jedno prívlastkové víno. Medzi také oblasti patrí napríklad Údolie Napa, kde sa produkuje Charonnay, španielska vinárska oblasť, kde sa vyrába víno Tempranillo a Juhoafrická republika, kde sa vyrába víno Chenin Blanc.

Nutričný profil – porovnanie bieleho a červeného vína

Z hľadiska obsahu živín sú na tom červené i biele víno na prvý pohľad veľmi podobne.
Keď sa však pozrieme na obsah živín v jednom pohári (148 ml) vína, nájdeme medzi červeným a bielym vínom určité rozdiely :

Červené víno je na tom z hľadiska obsahu živín o niečo lepšie než víno biele, pretože obsahuje väčšie množstvo vitamínov a minerálov. Na druhú stranu platí, že biele víno obsahuje menej kalórií.

Účinky červeného vína na zdravie

Pretože červené víno sa vyrába kvasením vínnych hrozien vrátane šupky a jadierok, je bohatým zdrojom látok, ktoré majú množstvo kladných účinkov na vaše zdravie.

Môže znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Niektorí odborníci sa domnievajú, že červené víno stojí za takzvaným “francúzskym paradoxom”. Vo Francúzsku je totiž početnosť výskytu kardiovaskulárnych chorôb v populácii relatívne nízka, a to aj napriek tomu, že jedia veľa nasýtených tukov. Výskum preukázal, že konzumácia červeného vína môže chrániť pred ochorením kardiovaskulárneho systému. Niektoré štúdie dokonca potvrdzujú, že umiernené pitie červeného vína znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby až o 30%. Dôvodom je pravdepodobne to, že červené víno obsahuje látky s antioxidačnými a protizápalovými účinkami, ktoré pomáhajú znižovať riziko vzniku srdcových chorôb (10).

Môže zvyšovať hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi

Štúdie naznačujú, že červené víno zvyšuje hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi. Vyššia hladina HDL cholesterolu je spojovaná s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení.Jedna menšia štúdia na dospelých skúmala účinky červeného vína na hladinu HDL cholesterolu v krvi. Účastníci, ktorí pili každý deň 1 – 2 poháre červeného vína po dobu 4 týždňov mali o 11-16% vyššiu hladinu HDL cholesterolu v krvi než tí, ktorí pili iba vodu alebo vodu s výťažkom z viniča.

Môže spomaľovať vekom podmienené zhoršovanie funkcie mozgu

Niekoľko štúdií potvrdzuje, že konzumácia červeného vína pomáha spomaľovať vekom podmienené zhoršovanie funkcie mozgu. To je čiastočne dané antioxidačnými a protizápalovými účinkami látky nazývanej resveratrol, ktorá sa v červenom víne nachádza. Zdá sa, že resveratrol bráni tvorbe bielkovinových častíc nazývaných amyloid-beta. Tieto častice sa v mozgu ukladajú a vytvárajú takzvané senilné plaky a sú potom jednou z hlavných príčin vzniku Alzheimerovej choroby.

Ďalšie liečivé účinky resveratrolu

Odborníci resveratrol skúmajú predovšetkým ako účinnú látku v niektorých doplnkoch stravy. V potravinových doplnkoch sa ale resveratrol nachádza vo rôznych koncentráciách a štúdie potvrdili, že vo vyššom množstve má – okrem iného – nasledujúce liečivé účinky:
Zmierňuje bolesť kĺbov: Resveratrol bráni poškodzovaniu chrupaviek Pomáha v prevencii diabetu tým, že zvyšuje citlivosť buniek na inzulín. Štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že resveratrol bráni vzniku komplikácií cukrovky
Predlžuje život tým, že aktivuje gény, ktoré zmierňujú prejavy ochorení súvisiacich so starobou
Účinky resveratrolu v prevencii a liečbe nádorových ochorení boli skúmané vo veľkom množstve štúdií. Ich výsledky sú ale nejednoznačné

Červené víno má rad kladných účinkov na vaše zdravie. Pomáha znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zvyšuje hladinu HDL cholesterolu v krvi a spomaľuje vekom podmienené zhoršovanie funkcií mozgu.

Ďalšie liečivé účinky vína

Väčšina štúdií sa zameriava na skúmanie liečivých účinkov červeného vína, ale aj biele víno a ostatné druhy alkoholu majú pri primeranej konzumácii kladný vplyv na vaše zdravie.

Tu sú tie najvýznamnejšie:

Zníženie rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení: Viac než 100 publikovaných štúdií potvrdilo, že umiernená konzumácia alkoholu znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb o 25 – 40%.
Zníženie rizika úmrtia na srdcové choroby a mozgovú mŕtvicu: V jednej dánskej štúdii bolo zistené, že ľuďom, ktorí pijú malé množstvo vína, hrozí menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie a mozgovú mŕtvicu než ľuďom, ktorí pijú pivo či iné alkoholické nápoje.
Zníženie hladiny cholesterolu v krvi: Štúdie naznačujú, že umiernená konzumácia alkoholu môže znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Zníženie rizika neurodegeneratívnych ochorení: Ľudia, ktorí umiernene pijú víno alebo iné alkoholické nápoje, majú nižšie riziko, že ochorejú neurodegeneratívnymi chorobami, ako sú napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba, než ľudia, ktorí žiadny alkohol nepijú.
Nižšie riziko ochorenia artrózou: Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí pijú víno, majú nižšie riziko, že ochorejú artrózou než ľudia, ktorí pijú pivo.
Nižšie riziko ochorenia niektorými druhmi rakoviny: Pozorovacie (observačné) štúdie naznačujú, že u ľudí, ktorí pijú víno, dochádza menej často k ochoreniu rakovinou pľúc.

Nesmieme ale zanedbať fakt, že vyššie uvedené štúdie sú z podstaty veci observačné. Tieto štúdie sú založené na pozorovaní a nepreukazujú príčinnú súvislosť. Preto je nutné brať ich s veľkou rezervou.

Nevýhody pitia vína

Najväčšou nevýhodou spojenou s pitím vína je jeho nadmerná konzumácia.

Čo je to ale nadmerná konzumácia, nie je tak úplne jasné, pretože každá jedna krajina má svoje pravidlá a určuje si limity pre umiernenú konzumáciu alkoholu sama. Všeobecné odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie je piť maximálne 2 štandardné nápoje denne, maximálne 5 dní v týždni.
Odporúčanie pre Slovenskú republiku je piť menej ako 2 poháre vína (alebo 1 pivo) denne pre mužov a maximálne 1 pohár vína denne pre ženy. V iných krajinách je táto horná hranica ešte nižšia.                     

Je ale tiež potreba upraviť dennú konzumáciu alkoholu podľa toho, aké nápoje pijete (napríklad niektoré vína obsahujú 13 – 15% alkoholu a je potreba teda dennú konzumáciu znížiť, aby ste sa vošli do odporúčaného limitu).

Liečivé účinky červeného vína sa totiž ľahko môžu zmeniť v účinky škodlivé, ak ho budete piť veľa. V nadmernom množstve totiž alkohol spôsobuje poškodenie orgánov, závislosť a ničí mozog. Navyše tiež nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko vzniku infekčných ochorení, pretože alkohol oslabuje vašu imunitu. A v neposlednom rade môže alkohol tiež zvyšovať riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

A to sú samozrejme závažné riziká, takže lekári a odborníci na zdravie v žiadnom prípade neodporúčajú, aby ste začali piť alkohol len pre jeho “údajné” liečivé účinky.

Je červené víno zdravšie než biele?

Ak pijete víno, tak červené víno je podstatne zdravšie, či menej škodlivé než víno biele. Inými slovami, z hľadiska účinkov na vaše zdravie je červené víno jasným víťazom.

Je však treba mať na pamäti, že pitie alkoholu rozhodne nie je zdraviu prospešné, pretože aj keď môže mať alkohol v malom množstve určité kladné účinky, negatívne dôsledky jeho nadmernej konzumácie sú zničujúce. Navyše je potrebné si uvedomiť, že väčšina štúdií, ktoré sledovali účinky alkoholu na ľudské zdravie, je pozorovacích, nemajú veľkú výpovednú hodnotu, pretože nie je možné preukázať príčinu a následok (teda nemôžeme jednoznačne povedať, či alkohol sám o sebe má liečivé účinky alebo či sú zistené liečivé účinky spôsobené tiež ďalšími faktormi a životným štýlom).

Ak máte radi víno, červené víno je rozhodne lepšou voľbou, ale v každom prípade platí, že alkohol by ste mali piť s mierou alebo ho radšej nepiť vôbec.

Liečivé účinky, ktoré sú vínu pripisované, totiž má aj veľa iných zdraviu prospešných potravín, ktorých konzumácia nie je tak nebezpečná a návyková, ako pitie alkoholu.

Zdroj: spracované podľa healthline.com