fbpx

Vianoce sú tu!

Deti sa tešia na darčeky a my ostatní na chutné jedlá plné tukov a cukrov. Počas Vianoc nám nerobí problém jesť viac ako inokedy, miešame majonézový šalát s koláčmi a vravíme si „veď sú Vianoce, to tak má byť“. Ale nemusí. Nikde nie je napísané, že kilečko či dve naviac je vhodný vianočný darček.

Poďme si povedať, ako si užiť dobré jedlá cez Vianoce bez ďalšieho kila tuku naviac. Začnime s tým, že je dobré byť k sebe úprimný a povedať si, že bez určitých pravidiel to proste nepôjde. Tie pravidlá sú jednoduché, ale musíme ich cielene dodržiavať.

Naplánujme si, čo budeme chystať na vianočný stôl

Vianočný stôl

Urobme si plán. Naplánujme si čo budeme variť a chystať na jednotlivé sviatočné dni. Uprednostnime jedlá, ktoré nie sú vysmážané, či fritované. Plánovanie jedla na jednotlivé sviatočné dni nás uchráni pred prebytkom a pred potrebou jesť, lebo „veď je to navarené a napečené, tak čo s tým“.

Nikde nie je napísané, že musíme mať každý deň rezeň, vyprážanú rybu a kilo majonézového šalátu, koláč, mandarínky, oplátky, pivo…. (doplňte si podľa vašich zvykov a chutí).

Neviem čo s časom, tak jem

Vianočný koláč

Žalúdok máme stále ten istý a ten nechápe, prečo by mal cez Vianočné sviatky prijať omnoho viac potravy ako cez bežný deň počas roka. Sme doma s rodinou, nejdeme do práce, väčšinou ani do fitka (ak bude počas lockdownu otvorené), či za povinnosťami, častokrát nevieme čo so sebou a tak jeme a jeme.
Ale nemusíme. Naplánujme si prechádzku, návštevu, športovú či rodinnú aktivitu. Vianoce by nemali byť primárne o pozeraní opozeraných rozprávok a jedení.

Jeme 5x denne a nie 15x denne, aj keď sú Vianoce

Vianoce, Santa, SlimTeam.sk

Aj cez Vianoce dodržujme pravidelnosť v stravovaní. Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. A stačí. Medzi olovrantom a večerou fakt netreba zjesť za tanier 4 druhov koláčov a ani majonézový šalát netreba „testovať“ medzi desiatou a obedom, či je dobrý. Je 😊

Nemusím byť vegetarián, aby som jedol zeleninu

Zdravá zelenina

Ku každému jedlu si dajme aj zeleninu, zasýti a finálne zjeme menej vysoko kalorických tučných či sladkých jedál. Aj ten najväčší mäsožravec si určite nájde nejaký druh zeleniny, čo mu bude chutiť.

Koláče, zákusky, štrúdle a iné vianočné mňamky

Vianoce,  koláče

Upečme si zdravšie verzie vianočného pečiva. Menej margarínu, menej cukru a viac ovocia. Nemajme všetky koláče a Vianočné pečivo stále na očiach. Potom jeme, aj keď nemusíme, lebo veď „pokušenie je veľké“. A nie, nemusíme na Prvý sviatok zjesť všetko Vianočné pečivo. Fakt nemusíme 😊

Všetko s mierou

Nie je ani dôvod na asketické Vianoce. Kapustnica je v podstate zdravé jedlo. Na jej uvarenie si vyberme chudšie druhy mäsa, nezahusťujme ju múkou a tučnú smotanu vymeňme za smotanu na varenie a klobásy v nej nemusí byť viac ako kapusty.

Ryba je zdravé diétne jedlo. Bohužiaľ vysmážaním z nej vieme urobiť kalorickú bombu. Vymeňme vysmážanú rybu za pečeného lososa či pstruha. Ryby si môžete pripraviť na masle, upiecť v rúre alebo uvariť v pare. Fantázii sa medze nekladú.

Ideálne by bolo mať po Vianočných sviatkoch takú istú hmotnosť ako pred nimi, ale vieme, že svet nie je ideálny😊. Kilo-dve naviac nie je dôvod na zúfanie, či na nerealistické Novoročné predsavzatia. To hlavné je, aby sme mali rodinnú pohodu, strávili čas so svojimi blízkymi a k tomu patrí aj dobré a zdravé jedlo v rozumnom množstve.

Zloženie svojho tela si môžete dať zmerať pred aj po Vianociach napríklad tu: https://slimteam.sk/analyza-tela-na-inbody/

Želám všetkým príjemné prežitie Vianočných sviatkov a nezabudnime na dostatok pohybu. (nemyslím ten pohyb od sedačky k chladničke a späť 😊)

Slim Team Santa

Váš výživový poradca SlimTeam.sk