fbpx
blogchudnutie

Viscerálny tuk

Viscerálny tuk (vnútorný brušný tuk)

Tento brušný tuk nie je závislý od podkožného tuku. To znamená, že človek môže navonok vyzerať štíhly. Nemusí na prvý pohľad pôsobiť, že má nejaké problémy s tukom, presnejšie podkožným tukom. Aj napriek tomu môže mať problém s vnútorným brušným tukom.

To môže byť prípad aj štíhlych ľudí. U tých ostatných je to vidno hneď. Veľké, vypuklé a tvrdé brucho, je prejavom veľkého množstva vnútorného brušného tuku. Áno tvrdého. Nie je to tá mäkká pneumatika okolo pásu. To je podkožný tuk, ktorý síce nevyzerá práve esteticky, ale nie je až taký nebezpečný.

Je to práve to tvrdé brucho, ktoré je znakom tukom obalených orgánov. Aj keď majitelia týchto brušísk, často sú to práve muži, s humorom tvrdia, že to sú svaly. Opak je pravdou, je to tuk a veľmi nebezpečný .

Čo je viscerálny tuk

Viscerálny alebo tiež vnútorný brušný tuk je tuk nachádzajúci sa najmä v brušnej dutine. Tento tuk nám obaľuje naše orgány ako pečeň, obličky, pankreas, tenké a hrubé črevo, ale aj srdce. Jeho hlavnou úlohou je chrániť naše orgány, preto ich obaľuje tukom. Problém nastáva, ak je jeho hladina privysoká. Vtedy sa tuk ukladá aj priamo do týchto orgánov.

Ako funguje v tele

Viscerálny tuk nie je len obyčajná masa hmoty. Je to veľmi silný hormonálny orgán. Presnejšie povedané, správa sa ako žľaza s vnútorným vylučovaním. Mohli by sme ho prirovnať ku pankreasu alebo štítnej žľaze. Určite poznáte tieto orgány a viete akú dôležitú úlohu majú v tele.

Teraz si predstavte, že váš vnútorný brušný tuk je rovnaká žľaza akurát, že je aktívnejšia a veľmi veľká. Zároveň táto žľaza chce vášmu telu len poškodiť. Vôbec vám nepomáha. Jej jediným cieľom je spúšťať zápalové procesy v tele a dávať pokyny pre narušenie vašich fungujúcich hormonálnych procesov.

Problémy spôsobené vysokým množstvom viscerálneho tuku 
Výrazne vplýva na dôležité orgány v tele a kĺby
  • Spúšťa v tele zápalové procesy, ktoré vedú k chronickým zápalom a vyčerpávajú váš imunitný systém
  • Spôsobuje stukovatenie pečenie, pankreasu, obličiek, ale aj srdca
  • Poškodzuje dôležité orgány a spôsobuje ochorenia srdca
  • Spôsobuje ochorenia mozgu ako napríklad demenciu, alzheimerovú chorobu
  • Spúšťa v tele autoimunitné ochorenia
  • Spôsobuje rakovinu v tele, najmä v hrubom čreve
  • Je príčinou závažných zápalových ochorení kĺbov (Reumatoidnú artritídu)
  • Je jeden z dôvodov migrény
  • Prispieva k vysokému krvnému tlaku
  • Spôsobuje krvné zrazeniny spôsobné vypúšťaním nahromadeného tuku do krvi
Metabolické a hormonálne poškodenia
  • Spôsobuje inzulínovú rezistenciu, čiže čiastočnú odolnosť tela na inzulín. Výsledkom toho je, že telo nedokáže správne využívať inzulín, čo spôsobuje cukrovku.
  • Leptínovú rezistenciu – Leptín je hormón, ktorý tvoria vaše tukové bunky, aby povedali mozgu, či ich je dosť a či sú dosť veľké. Do mozgu k nervovým bunkám sa dostáva krvou. Zdá sa, že spomedzi desiatok rôznych hormónov, neurotransmiterov a cytokínov, ktoré sú súčasťou zložitej regulácie vášho jedenia a pocitov hladu a sýtosti v mozgu, krvi a tráviacom systéme, patrí k tým najdôležitejším a najuniverzálnejším
  • Spôsobí metabolické problémy ako spomalenie metabolizmu a obezitu.
  • Zvyšuje tvorbu estrogénu, ženského pohlavného hormónu. Výsledkom je zvýšené riziko rakoviny prsníkov u žien a u mužov nárast mužských pŕs – gynekomastiu
  • Zvyšuje hladinu prolaktínu, to stimuluje rast prsného tkaniva a tvorby mlieka
  • Zväčšuje vám brušnú stenu, to môže spôsobiť diastázu (roztrhnutie brušných svalov), pruh alebo zauzlenie čriev.
Čo vám  prílišné množstvo viscerálneho tuku môže priniesť:
Zápalové procesy v tele

Veľmi často pri rôznych zdravotných problémoch s vami lekár rieši zápal. Zápal v tele je veľmi nepríjemná vec. Môže sa nachádzať vo vašich vnútorných orgánoch, svaloch, ale aj kĺboch.

Predstavte si, že viscerálny tuk je jeden veľký zápal. Navyše je to zápal, ktorý vo vašom tele pracuje ako továreň na zápaly. Dokáže vo vašom tele spustiť celú škálu zápalových procesov.

Častice podporujúce zápal sa uvoľňujú do krvi prostredníctvom obehu, ktorý odvádza krv z tráviaceho traktu. Následne sa tieto častice dostanú priamo do pečene. Pečeň na tieto častice zareagujú vyprodukovaním zápalových signálov a abnormálnych látok. Čím viac vnútorného tuku máte, tým viac týchto signálov sa vo vašom tele produkuje.

Výsledkom je stále viac zápalu v tele, ktorý priamo vplýva na vaše orgány, kĺby a svaly. Nesmieme zabudnúť ani na mozog. Bolesti hlavy a všetky ostatné problémy s mozgom sú výsledkom zápalu.

Prečo spôsobuje cukrovku

Asi každý už počul o cukrovke. S cukrovkou sa často spája aj hormón inzulín. Tí, ktorí majú cukrovku prvého typu si ho musia pichať injekčne. Ich telo nedokáže inzulín produkovať. S týmto problémom sa často ľudia stretnú už aj v mladšom veku.

Väčšina ľudí, ale nemá problém s inzulínom a telo si ho bez problémov produkuje samo. Úlohou inzulínu je zvládnuť príval cukru (sacharidov) v tele. Ako náhle zjeme niečo sladké alebo niečo, čo obsahuje viac sacharidov (napríklad: pečivo, cestoviny, ryžu alebo zemiaky) stúpne nám cukor v krvi. Telo následne vyprodukuje inzulín, aby znížil hladinu cukru na normálnu hodnotu.

Problémy nastávajú, keď zápalové procesy v tele znížia citlivosť tela na inzulín. Tieto zápalové procesy vytvorené viscerálnym tukom pôsobia na svaly a pečeň. Vnútorný brušný tuk spotrebuje až štvrtinu vyprodukovaného inzulínu a zároveň poškodí inzulínové receptory po celom tele. Tie sú menej citlivé a slabšie reagujú na inzulín. Vytvorí sa tzv. inzulínová rezistencia.

Výsledkom je, že telo, presnejšie pankreas, musí vyprodukovať viac inzulínu, aby si poradil s prijatým cukrom. Čím viac tuku, tým viac zápalov a tým menšia citlivosť tela na inzulín. Pankreas musí vyprodukovať stále väčšie množstvo inzulínu. Nakoniec príde bod, kedy pankreas už nie je schopný vyprodukovať viac inzulínu a prichádza cukrovka druhého typu.

Zvyšuje tvorbu estrogénu v tele

Najprv by sme si mohli vysvetliť čo je estrogén. Je to ženský pohlavný hormón. Tento hormón sa prirodzene tvorí v tele ženy a pomáha jej byť ženou. Najmä v puberte premieňa dievčatá na ženy. Rozširuje im boky a podporuje rast pŕs. Je to teda naozaj dôležitý hormón pre ženy. Prečo je teda nebezpečné, ak vnútorný brušný tuk zvyšuje jeho produkciu?

V prvom rade sa na to poďme pozrieť z pohľadu muža. Aj keď je estrogén ženský hormón, aj muži majú v tele nízku hladinu tohto hormónu. Práve preto, ak sa zvýši jeho hladina, mužské telo na to citlivo zareaguje. Čím viac vnútorného tuku tým viac estrogénu produkuje. Ako sme si hore napísali, estrogén podporuje rast pŕs. Výsledkom je neželané zväčšenie objemu prsných žliaz.

Myslím, že nič príjemné pre každého muža. Tento jav je ale často vidieť u obéznejších mužov. Dnešní lekári to už vedia odstrániť chirurgicky. Nie je lepšie sa tomuto problému radšej vyhnúť znížením množstva viscerálneho tuku?

Teraz sa na to poďme pozrieť z pohľadu ženy. Žena má prirodzene vysokú hladinu estrogénu v tele až do menopauzy. Nemala by jej preto zvýšená hladina estrogénu robiť problém. Nárast prsného tkaniva, ktoré spôsobujú vysoké hladiny estrogénu, ale môže spôsobiť rakovinu pŕs.

Čím viac viscerálneho tuku, tým vyššia produkcia estrogénu a zároveň vyššia stimulácia prsného tkaniva. Výskumy ukazujú, že ženy s vysokým množstvo vnútorného tuku, majú štvornásobne vyššie riziko rakoviny prsníkov.

Po menopauze, kedy prirodzene tvorba estrogénu v tele poklesne, je pravdepodobnosť dvakrát väčšia. Z toho vyplýva, že ženy s nízkym množstvo viscerálneho tuku majú výrazne vyššiu šancu, že sa v živote vyhnú rakovine prsníkov. Myslím, že je to naozaj dobrý dôvod, prečo by si aj ženy mali dávať pozor na množstvo svojho vnútorného tuku.

Zvyšuje tvorbu prolaktínu v tele

Prolaktín je hormón, ktorý v tele podporuje tvorbu mlieka. Okrem toho taktiež stimuluje rast prsnej žľazy, ovplyvňuje v tele spracovanie vápnika a glukózy. Podieľa sa aj na štiepení tukov v našom tele. Jeho zvýšená hladina tzv. hyperprolaktinémia spôsobuje v našom tele aj ďalšie problémy.

U žien sú to poruchy menštruácie a neplodnosť . U mužov sa zvýšenie prolaktínu prejaví poklesom libida, potencie a neplodnosťou. Najmä u žien je príznakom problému aj tvorba a vylučovanie mlieka mliečnou žľazou.

Degenerácia mozgu a migrény

Viscerálny tuk nepôsobí len na hormonálny systém, ale výrazne ovplyvňuje aj mozog. Je to spôsobené zápalovými chemickými látkami, ktoré sa krvou dostávajú do mozgu. Tieto látky sa z tráviaceho traktu uvoľňujú do krvi. Následne priamo pôsobia na váš mozog. Spôsobujú degeneráciu mozgu.

S postupnou degeneráciou sa mozog začne fyzicky zmenšovať. Následne pomaly stráca schopnosť správne fungovať. Zároveň tieto zápaly zväčšujú aj riziko drobných mŕtvic v mozgu. To znovu zapríčiňuje zníženie funkčnosti mozgu.

Okrem týchto problémov sa zvyšujú aj problémy s bolesťou hlavy a migrénami. Čím viac vnútorného tuku v sebe máte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete trpieť migrénami. U ľudí s nadbytočným tukom je táto pravdepodobnosť o 30% vyššia. U veľmi obéznych ľudí sa šanca, že budú mať bolesti hlavy, až migrény zvýšila na 70%.

Zaujímajte sa o váš vnútorný tuk a zbavte sa ho. Prvým krokom je jeho identifikácia a zmeranie na bioimpedančnom prístroji InBody, ktoré ponúkame aj v našom Centre redukcie hmotnosti www.slimteam.sk