Keď pred desaťročiami začali analyzovať priberanie americkej populácie, tak za hlavného nepriateľa bol označený tuk, ako taký. Nízkotučné potraviny začali byť označované ako jediné zdravé. Aj takto sa odštartovala jedna z veľkých zavádzajúcich kampaní a pritom naše telo potrebuje zdravé tuky.
Tuky sú popri sacharidoch a bielkovinách jednou z troch základných živín v našej strave.
Tzv. neutrálne tuky, ktoré sú hlavnou zložkou potravinových tukov, sú zložené z glycerolu a mastných kyselín. Tie sa delia na dve základné skupiny: nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny.
Aký je medzi nimi rozdiel, ktoré nám prospievajú a ktoré treba, naopak, obmedzovať?
Nasýtené mastné kyseliny (zlé tuky),
sú tie ktoré sa značne podieľajú na zvyšovaní hladiny cholesterolu v krvi a následne ukladaniu tukov na stenách ciev (ateroskleróza). Taktiež majú veľký podiel na výskyte srdcovo-cievnych ochorení, ako dôsledok postupného upchávania ciev a tým zníženého prúdenia krvi (infarkt, mozgová mŕtvica).
Nenasýtené mastné kyseliny (dobré tuky),
sú naopak pre zdravie dôležité a napomáhajú znižovaniu hladiny cholesterolu v krvi, eliminujú riziko vzniku krvných zrazenín, majú antimutagénny účinok, chránia bunky pred poškodením.
Nenasýtené mastné kyseliny, sa ešte delia na mononenasýtené a polynenasýtené : omega-3 a omega-6
Potraviny, ktoré obsahujú mononenasýtené kyseliny sa nachádzajú napríklad v mandliach, v repkovom a olivovom oleji, v rôznych druhov orieškov, vo vlašských orechoch, v ľanových a tekvicových semenách i v sójových bôboch.
Polynenasýtené tuky sa nachádzajú najmä v tuku rýb a morských živočíchov (losos, makrel, sleď, haring, sardinky, tuniak), v rastlinných olejoch repkový, kukuričný a slnečnicový, v orechoch, v sóji, vo všetkých semenách olejnatých plodín a taktiež v avokáde.
Niektoré z polynenasýtených mastných kyselín sú esenciálne, to znamená, že si ich organizmus nedokáže sám vytvoriť, človek ich musí prijímať v potrave, presne tak ako vitamíny a minerály. Jedna sa o polynenasýtené kyseliny z radu omega-3 a omega-6, ktoré nie sú v strave dostačujúco zastúpené.
Úplne sa vyhnite hydrogénovaným olejom, stuženým tukom a niektorým margarínom, ktoré obsahujú trans-mastné kyseliny. Trans-mastné kyseliny sú najškodlivejším druhom tukov.
Nebojte sa olivového oleja, nevyhýbajte sa rybám a doprajte si racionálny a vyvážený pomer nenasýtených tukov.
Prečítajte si aj Pravdy a klamstvá o tukoch.