fbpx
blogchudnutie

Znížte príjem sacharidov

Aj vy sa snažíte schudnúť? Alebo by ste chceli schudnúť rýchlejšie? Ste presne na správnom mieste.

Smutnou pravdou je, že všeobecne známe hlášky ako – „jedz menej, behaj viac“ bohužiaľ neplatia v dlhšom časovom úseku. Neprestajné rátanie kalórií, cvičenie niekoľko hodín denne a snaha ignorovať hlad ? To všetko je úplne zbytočné trápenie, strata času a energie.

Máme pre vás ale dobrú správu, utrpenie nie je jediná cesta ako schudnúť

V čom je ten zázrak? Vaša váha je regulovaná hormónmi a na to aby ste strácali tuk je nutné redukovať hormón ukladajúci tuk zvaný inzulín. A ako to docieliť?

Ak chcete schudnúť, tak najúčinnejšie je vyradiť cukor a lepok (prítomný hlavne v bielej múke). Táto rada nie je ničím novým: existuje nespočetné množstvo diét založených na znižovaní príjmu sacharidov. (napríklad na www.slimteam.sk) Ide totiž o najefektívnejšiu osvedčenú cestu ako chudnúť.

Samozrejme to nevylučuje účinnosť iných diét- jedz menej kalórií, schudneš, správne? Problémom tejto zjednodušenej predstavy je, že ignoruje hlad. Áno, schudnete, ale zo svalu a nie z tuku! Väčšina ľudí tiež nemá rada jednoducho „jesť menej“, alebo byť hladný navždy. Skôr alebo neskôr, každá normálna osoba začne jesť normálne alebo dokonca viac a vitaj známy „yo-yo efekt“.

Najväčšou výhodou nízko sacharidových diét je, že jete sami od seba menej. Dokonca aj bez počítania kalórií. Prečo? Cukor a lepok majú schopnosť vyvolať u vás väčší pocit hladu a ich obmedzenie v jedálničku môže spôsobiť prirodzený pokles vášho príjmu na adekvátnu úroveň. Ak vaše telo chce jesť menej kalórií, nemusíte sa obťažovať s ich počítaním. Takže kalórie sa počítajú ale vy ich nemusíte počítať.

Naviac sa potvrdilo, že ľudia, ktorí používajú na chudnutie nízko sacharidovú diétu spália o 300 kalórií viac za deň- bez akejkoľvek námahy.

Jedzte keď ste hladní!

Nehladujte! Hladovanie je jednou z najbežnejších chýb pri chudnutí a to hlavne pri nízko sacharidovej diéte.

Tuk a sacharidy sú ale 2 z hlavných zdrojov energie a vaše telo potrebuje prinajmenšom jeden z nich.

Vyhýbanie sa tak sacharidom ako aj tukom spôsobuje čoraz väčší hlad a únavu. Skôr alebo neskôr to každý vzdá. Riešením je jesť zdravé tuky v primeranej miere. A o tom sa dočítate v ďalšom článku.