Chystáte sa zohrievať polievku z predchádzajúceho dňa? Hneď ako ju vyberiete z chladničky, odstráňte z nej polovicu stuhnutého tuku a až potom ju zohrejte.
Prečo si varíte takú mastnú polievku, že na jej hladine stuhne tuk? Ak tam nejaký naozaj je, odstráňte ho všetok, nie iba polovicu.
Tuky sú dôležité a zdravé. Vymeňte však živočíšne tuky za vysokohodnotné oleje – olivový, ľanový alebo repkový.
Jasné. Len si dajte pozor na ten ľanový: ak je horký a zapácha po rybách alebo fermeži, nenasýtené mastné kyseliny sú zoxidované a nebezpečné, olej už je nevhodný na konzumáciu. Kupujte ho iba v obchodoch, kde ho uskladňujú v chladničke.
Vápnik, ktorý je životne dôležitý pre zdravé kosti a zuby, sa vstrebáva do tela len vďaka tukom. Riešenie: každé tri dni vymeňte „zdravý“ rastlinný tuk plný chémie za klasické maslo.
Vápnik nepotrebuje na vstrebávanie do tela žiadny tuk, ale vitamín D a zdravú črevnú sliznicu (a tá potrebuje probiotické baktérie). Pokojne ostaňte pri rastlinných olejoch alebo margarínoch. (A v lete sa aspoň trochu opaľujte.)
Kanadskí vedci prišli na to, že omega-3 mastné kyseliny odbúravajú až 500 g našich tukových vankúšikov za týždeň, a ako prvé sa topia tie na bruchu a bokoch.
Pozitívny účinok omega-3 mastných kyselín sa neprejaví, ak váš kalorický príjem bude väčší ako výdaj. Prvé a najdôležitejšie opatrenie: znížiť množstvo skrytého a nevhodného tuku v strave
Denne by ste mali v jedlách zjesť asi dve polievkové lyžice olivového oleja.
To je výborná rada. Nielenže získate kvalitný a bezpečný tuk, ale aj ochranu pred rakovinou. Táto dávka olivového oleja sa spája so zníženým výskytom rakoviny prsníka a možno predpokladať jeho protirakovinový účinok aj v iných orgánoch.
Ako vám tuky pomáhajú chudnúť?
Všetci vieme, že prejedať sa mastnými jedlami nie je rozumné. Daniela Piomelli z University of California v Irvine však tvrdí, že existuje tuk (kyselina olejová), ktorý je pri chudnutí veľmi užitočný: v tenkom čreve z neho vzniká látka (oleoyletanolamid), ktorá nervovými dráhami priamo z čreva odkazuje mozgu: „Ty tam hore, zastav ďalšie jedenie!“ Najviac kyseliny olejovej obsahuje olivový olej, avokádo, orechy a arašidy.
Ako používať najlepšie tuky?
- potraviny duste na olivovom oleji
- pripravujte si vlastný dressing s olivovým olejom (bez smotany a vajec)
- do šalátov namiesto údenín použite sekané orechy
- ako snack si dajte radšej nepražené, nesolené orechy ako fritované čipsy
- ako dezert sa naučte používať ovocie s orechami (dochutené podľa chuti a fantázie, ale bez ďalšieho tuku )
- namiesto krémových zákuskov uprednostnite orechové celozrnné cesto
- pri pečení zákuskov a koláčov môžete použiť často aj o tretinu menej stuženého tuku ako predpisuje recept a tretinu použitého tuku nahradiť olejom (stužený tuk na pečenie a plnky obsahuje veľa škodlivých transmastných kyselín)
- namiesto syra si vložte do sendviča plátok avokáda
- namiesto masla a margarínu si na chlieb môžete natrieť zrelé avokádo, orechovú, makovú alebo sójovú nátierku (veľa hotových strukovinových nátierok nájdete v chladiacich boxoch obchodov s potravinami)
- do šalátov, omáčok, nátierok a dressingov môžete pridať pomleté ľanové alebo sezamové semeno (zlepšuje to chuť jedla a dodáva kvalitné tuky)
- popcorn si robte radšej suchý a potom doň pridajte trochu olivového oleja a bylinkovej soli
- ak používate červené alebo hydinové mäso, nahraďte ho čo najčastejšie mastnými morskými rybami (losos, makrela, tuniak) – ale nevyprážajte ani tie
Vaše raňajky by mali obsahovať aspoň 10 gramov zdravého tuku, pretože je potrebný na vyprázdnenie žlčníka a prevenciu žlčníkových kameňov. (Čisto ovocné raňajky = raňajky bez tuku.) Najmenej tuku by mala obsahovať večera.
(upravené podľa knihy I. Bukovského)