fbpx

Svaly naše každodenné.

Mnoho odborníkov tvrdí, že svaly majú obrovskú metabolickú aktivitu. Keď už ale hovoríme o metabolizme, poďme si povedať, čo všetko to obnáša.
V prvom rade je to bazálny metabolizmus a následne termický efekt aktivity, termický efekt stravy, no a samozrejme telesná aktivita. Bazálny metabolizmus zvyčajne tvorí približne 70 % metabolizmu a hovorí sa, že najväčšiu mieru na hodnote bazálneho metabolizmu má čistá svalová hmota. Tá však v skutočnosti predstavuje iba približne 80 % variability bazálneho metabolizmu. Čistá svalová hmota (bez tuku) nie je totiž nič homogénne, ale ide o zmes rôznych tkanív. Čistá svalová hmota pokrýva svaly, orgány,  kožu a vlastne všetko, čo nie je tuk.

Svaly nie sú až tak enormne metabolicky aktívne ako by ste si mysleli.

V minulosti sa zvyklo hovoriť, že kilo svalov dokáže spáliť okolo 200 kalórií denne, keď sa problematika začala viac skúmať, prišli s číslom o polovicu nižším.
Pozrime sa na tuk. Kilo tuku spáli 4,5 kalórií na kilogram telesnej hmotnosti za deň. V tuku sa tvoria aj napríklad proteíny leptín či adiponektín, pri čom sa tiež spotrebováva energia.

Je teda jasné, že väčšinu bazálneho metabolizmu tvoria aktívne orgány. Pečeň, srdce, mozog, obličky, napriek tomu, že tvoria len asi 7 % hmotnosti tela, spaľujú asi 70 % energie z bazálneho metabolizmu. Svaly môžu tvoriť aj viac než 40 % hmotnosti a napriek tomu sa podieľajú na bazálnom metabolizme iba z necelých 30 %.

Áno, nemôžeme poprieť fakt, že ak naberieme veľa svalovej hmoty, sa náš metabolizmus zvýši. Ale, treba si uvedomiť, že pár desiatok gramov svalov v priebehu niekoľkých týždňov nespraví nič. Čo ale niečo spraviť môže, je budovanie svalov, pri ktorom sa zvyčajne spotrebuje dosť energie. Ak však máme svaly vybudované, na zvyšovaní spaľovania energie nebudú mať až taký veľký podiel.

Výdaj energie.

Takisto existujú rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú výdaj energie. Zvyčajne to býva tak, že čím je človek ťažší, tým menší bude mať pomer metabolizmu k jeho hmotnosti. Prečo je to tak? Orgány tak veľmi nenarastú, skôr pribúda metabolicky menej aktívny tuk. Ak sa teda pozrieme na rôzne kalkulačky, ktoré počítajú kalorický príjem, uvidíme poriadne nepresnosti a to je iba jeden z dôvodov, prečo online kalkulačky nepovedia mnoho a často sú dosť mimo realitu. Kalórie treba nastaviť individuálne podľa životného štýlu človeka! Napríklad v štúdii „Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care“ boli sledované situácie ako nedostatok jedla či prejedanie. Pri nedostatku jedla ubúdajú hlavne menej aktívne tkanivá ako svaly a čiastočne tuk a potrebné tkanivá ako orgány sú zachované. Avšakneskôr aj aktívne orgány znížia svoju aktivitu. Naopak, pri prejedení  sa dochádza k zvýšeniu metabolizmu, najmä kvôli zvýšeným hodnotám syntézy bielkovín, telesnej teploty, väčšiemu termickému efektu jedál, ako aj kvôli vylúčeniu rôznych hormónov. Ale samozrejme dochádza aj k ukladaniu tukov, takže toto nie je správna cesta na zvyšovanie metabolizmu.

Svaly teda majú veľký vplyv na bazálny metabolizmus, ale trochu nových svalov zase veľkú zmenu nespraví a z človeka nebude hneď po návšteve fitka energiu spaľujúci stroj, aj keď platí, že budovanie svalov môže spáliť nejakú energiu navyše. Väčšinu energie teda spália aktívne orgány ako pečeň, obličky, mozog či srdce.
V každom prípade aktívny pohyb má pozitívny vplyv na zrýchľovanie metabolizmu človeka a je len na vás, čo si vyberiete.